REFERENCYJNY OŚRODEK KARDIOLOGII PRENATALNEJ KLASY C -PTKP

faq

Na czym polega badanie echokardiograficzne?

Jest to szczegółowe badanie serca płodu przeprowadzone przez lekarza, który ma doświadczenie w: wykrywaniu patologii układu krążenia u płodu, konsultacji przedurodzeniowej dotyczącej tych anomalii oraz ze współpracy z neonatologami, kardiochirurgami i kardiologami dziecięcymi. Badanie to opiera się na dokładnej ocenie budowy, czynności i parametrów rokowniczych w zakresie serca płodu i obwodowego układu krążenia. Do takiego badania jest konieczny najwyższej klasy sprzęt ultrasonograficzny dedykowany do badań echokardiograficznych płodu.

Czy badanie echokardiograficzne jest bezpieczne?

Tak, badanie echokardiograficzne jest w pełni bezpieczne podobnie jak standardowe badania ultrasonograficzne prowadzone w ciąży.

Czy Wrodzone Wady Serca (WWS) występują rodzinnie?

Zdecydowana większość WWS powstaje przypadkowo na podstawie zaburzenia rozwojowego. Predyspozycje rodzinne mają wady lewego serca tj. stenoza
aortalna, zespół niedorozwoju lewego serca, czy koarktacja aorty; a także zespoły heterotaksji. Coraz więcej wiemy nt. czynników genetycznych w przypadkach WWS i czasem konieczne są badania genetyczne dziecka, a czasem obejmujące rodziców i innych członków rodziny.

Czy niedomykalność zastawki trójdzielnej to Wada Wrodzona Serca (WWS)?

Niedomykalność zastawki trójdzielnej jest najczęściej wynikiem niedojrzałości układu krążenia płodu i zanika samoistnie. Jednak czasem, jeśli jest istotna może stanowić cechę czynnościową współistniejącą z WWS, infekcja, anemia, lub innymi schorzeniami wrodzonymi u płodu.

Czy ognisko echogeniczne/echogenne to Wada Wrodzona Serca?

Tzw. ognisko echogeniczne jest artefaktem, czyli zaburzeniem rozproszenia ultradźwięków na szorstkiej powierzchni aparatu zastawkowego i najczęściej jest
obserwowane w lewej komorze serca. Można je porównać do zjawiska , fata morgana”, co oznacza, ze ten artefakt wykazuje obecność zmian lub zmiany, która w rzeczywistości nie występuje.

Co oznacza termin krytyczne wady serca?

Najprościej mówiąc są to wady serca, które wymagają wdrożenia odpowiedniego postępowania bezpośrednio po urodzeniu. Ta grupa stanowi ok. 20% wśród tych anomalii. Najistotniejsza grupę stanowią tutaj tzw. wady przewodozależne, wśród których wyróżniamy wady z przewodozależnym krążeniem systemowym (gdzie lewa komora po urodzeniu nie jest w stanie zasilać krążenia systemowego np. zespół niedorozwoju lewego serca); z przewodozależnum krążeniem płucnym (gdzie lewa komora po urodzeniu nie jest w stanie zasilać krążenia płucnego np. cięższe postaci zespołu Fallota);oraz wady takie jak Przełożenie Wielkich Pni tętniczych (D-TGA), gdzie po urodzeniu konieczne jest mieszanie się krwi między krwiobiegami, aby zapewnić dziecku odpowiedni poziom tlenu we krwi. Do wad krytycznych zalicza się także wspólny pień tętniczy, nieprawidłowy całkowity spływ żył płucnych, czy guzy i skrzepliny zamykające drogi napływu, czy wypływu do i z komór.