REFERENCYJNY OŚRODEK KARDIOLOGII PRENATALNEJ KLASY C -PTKP

Echo Płodu

Wskazania do badania echokardiograficznego u płodu:

Przedstawiamy poniżej klasyczne wskazania do echokardiografii płodowej w oparciu 0 zalecenia opublikowane na tamach
Circulation (2014). Jednak aktualnie większość ekspertów jest zgodna, że jeśli to możliwe zaleca się badanie echokardiograficzne
płodu każdej ciężarnej.

Wczesne badanie echograficzne płodu

Wczesne badanie echokardiograficzne płodu ma olbrzymie znaczenie dla wykluczenia na wczesnym etapie najistotniejszych klinicznie dla dziecka Wad Wrodzonych Serca (WWS) już na etapie pierwszego trymestru ciąży. Należymy do światowych pionierów tej metody badania i mamy w tym zakresie wkład w Światową bibliografie zagadnienia. Zasadniczo badanie jest wykonywane za pomocą przezbrzusznej głowicy USG wysokiej częstotliwości (używamy do tych celów zakresu 3-10 MHz). U części pacjentek konieczne jest uzupełnienie obrazowania z użyciem głowicy dopochwowej. Zależy to od indywidualnych warunków badania tj. budowa macicy, ułożenie płodu, ilość wód płodowych, obecność blizn pooperacyjnych. Protokół badania opieramy 0 schemat sekwencyjnej segmentalnej analizy budowy serca. Uzupełniamy go mapowaniem przepływu krwi za pomocą technik dopplerowskich tj. Doppler kolorowy, mocy i spektralny. Mamy olbrzymie doświadczenie w optymalizacji obrazu na potrzeby tego wysublimowanego i gwarantujemy, ze nasz obraz będzie o wiele bardziej klarowny niż w wielu innych praktykach lekarskich. Badanie wykonujemy miedzy 11-tym a 16-tym tygodniem ciąży.

Badanie echokardiograficzne płodu

Polega na szczegółowej ocenie budowy, Czynności oraz parametrów rokowniczych dotyczących serca płodu i jego układu krążenia. Do oceny budowy serca stosujemy przyjęty w kardiologii dziecięcej protokół sekwencyjnej segmentalnej analizy, która pozwala na precyzyjną ocenę elementów budujących strukturę serca i ich wzajemnych połączeń zgodnie z kierunkiem przepływu Krwi. Dodatkowo przeprowadzamy dokładne oznaczenia czynnościowe dotyczące pracy zastawek przedsionkowo-komorowych, tętniczych, i zastawki otworu owalnego, a także czynności rozkurczowej, skurczowej i globalnej mięśnia sercowego. Badanie jest uzupełniane oceną naczyń obwodowych płodu. Optymalny czas badania to 24-26 tygodni ciązy pod warunkiem, że dotychczas wykonano szczegółowe badanie przesiewowe pierwszego i drugiego trymestru, które nie ujawniło anomalii. Jeśli takich nie było dokładne badanie echokardiograficzne płodu przeprowadzimy od 18-tego tygodnia ciąży z uwagi stosowany przez nas sprzęt ultrasonograficzny segmentu premium wyposażonego w zestaw wielu głowic pozwalających na badanie różnych pacjentek.

Kontrolne badanie w przypadkach stwierdzonych patologii układu krążenia płodu.

Kontrolne badania echokardiograficzne płodu mają olbrzymie znaczenie w przypadkach stwierdzonych Wad Wrodzonych Serca. Większa część tych anomalii na szczęście nie ulega zmianom ewolucyjnym w trakcie ciąży jednak w pewnych przypadkach badania kontrolne są nieocenione. Przykładami mogą być przypadki Przełożenia Wielkich Pni Tętniczych typu D (D-TGA), które wymagają kontroli w późnym trzecim trymestrze podobnie jak Zespół Niedorozwoju Lewego Serca (HLHS). W badaniach kontrolnych oceniamy czynniki prognostyczne zależne od rodzaju anomalii, aby można było dobrze zaplanować miejsce i czas porodu, aby zwiększyć maksymalnie szanse dla dziecka.

Arytmie płodu

Badanie echokardiograficzne płodu służy do dokładnej oceny i kwalifikacji do leczenia w trakcie ciąży arytmii płodu w przypadkach np. częstoskurczu lub bloku przewodzenia przedsiokowo-komorowego. Od lat prowadzimy leczenie w trakcie ciąży takich stanów.

Guzy serca płodu

Jako pierwsi w Polsce zastosowaliśmy z powodzeniem leczenie w trakcie ciąży, które spowodowało zanik ognisk guzów w sercu płodu i redukcję podobnych zmian w zakresie mózgu. Kwalifikacja do takiego leczenia opiera się na lekarskiej współpracy interdyscyplinarnej. W razie stwierdzenia guzów serca płodu chętnie wykonamy szczegółowe badanie echokardiograficzne i skonsultujemy odpowiednio.

Zespół TTTS

Stwierdzenie lub podejrzenie zespołu TTTS (zespół przetoczenia pomiędzy płodami w powikłanej ciąży mnogiej) wymaga szczegółowego badania echokardiograficznego ponieważ ta anomalia naczyń łożyska prowadzi do istotnych anomalii krążeniowych, szczególnie u płodu biorcy. Mamy dostęp zarówno do standardowej inwazyjnej metody leczenia tego zespołu za pomocą fetoskopii, jak i do nowatorskiej metody nieinwazyjnej opracowanej w Wielkiej Brytanii.

Metoda nieinwazyjna leczenia TTTS z Wlk. Brytanii
Fetoskopia

Amniopunkcja i biopsja kosmówki

W naszej ofercie znajdą Państwo testy rozstrzygające takie jak amniopunkcja, biopsja kosmówki czy kordocenteza. Badania polegają na pobraniu materiału pochodzenia płodowego; celem jest wyjaśnienie czy dziecko jest zdrowe, czy jest jednak obarczone znanym zespołem genetycznym. Pobranie materiału przez doświadczoną osobę jest bardzo bezpieczne i w ponad 99% przypadków nie wpływa na dalszy przebieg ciąży.

Konsultacje interdyscyplinarne

Badania refundowane NFZ

W trakcie aplikacji

Badania darmowe w ramach szkoleń.

Regularnie prowadzimy szkolenia dla lekarzy podczas których prowadzimy darmowe badania i konsultacje echokardiograficzne płodu. Największe z nich – MWU Serce Płodu odbywa się regularnie na początku grudnia każdego roku. W razie zainteresowania prosimy o email kontaktowy.